PRE sada više od pedeset godina niko nije mogao da pretpostavi da će se, tada (pogrdno) nazivana „socijalistička“ slava u Perlezu, pretvoriti u pravu četvorodnevnu seosku svetkovinu, kojoj prisustvuje nekad i više hiljada posetilaca sa strane. Tako je i ovog 13. avgusta u ovom mestu sa oko četiri hiljade stanovnika, održana „tradicionalna“ seoska slava sa kompletnom „ikonografijom“ - od luna parka i „špileraja“ na perleskom vašarištu, do šatri sa živom muzikom i prodavcima brze hrane i „sporog“ pića.
Broj posetilaca, kažu, u Perlezu je porastao i ove godine, neki su zbog toga zadovoljno (i poslovno) trljali ruke, a neki su ove dane iskoristili za opuštanje.
Zašto se u Perlezu slavi 13. avgust, danas nikoga i ne zanima. Zato su verovatno i bili veoma šaroliki odgovori meštana na to pitanje, tačni samo u tome što se zna da je povod vezan za Drugi svetski rat. Pošto je „različitih“ učesnika rata bilo, priča je tokom godina postala ili pretvorena u legendu. A najverovatnijom čini se ona da je većina perleških muškaraca od strane okupatora toga dana zatvoreno, ali da na kraju niko nije stradao - te otud i slava.
Savet Mesne zajednice Perlez potrudio se da ovogodišnja slava ima i zanimljiv program. Sve je počelo da podseća na zrenjaninski (daleko skuplji) program „Dana piva“, pa ova slava u Perlezu dođe kao zagrevanje ili uvertira za „pivarske“ svečanosti u Zrenjaninu. Bilo je tu folklora KUD-a „Arsenije Todorović“ iz Perleza, dve fudbalske i jedna rukometna utakmica, kao i „tradicionalno“ gađanje glinenih golubova. Najveći broj posetilaca slave činili su mladi, pa je logično veća poseta bila u večernjim satima, na rok stejdžu. Miloš Minić, vlasnik lokala „Primus“ i član Saveta MZ Perlez, inače zadužen za rok koncerte, kaže da se trudio da rok maraton bude raznovrstan. Nastupali su novosadski bendovi „Osmi dan“ i „Sliples“, dok je goste slave u Perlezu centralne večeri zabavljao beogradski ritam i bluz trio „Krejzi DŽo“.
- Vidi se bitna razlika jer se slava polako vraća u Perlez, a za sledeću godinu planiramo da podignemo manifestaciju na viši nivo na neuobičajen način - kaže Minić, objašnjavajući da će opštini Zrenjanin biti podnet projekat.
Ipak bilo je i zamerki. Neki su se mrštili na cene pića, koje je u proseku koštalo 80 dinara. Nedostajali su javni toaleti, kao i bolja organizacija saobraćaja u selu, jer su šetači često morali da se sklanjaju sa puta, koji istina povezuje Perlez i Titel. Ali se saobraćajna policija potrudila da se ne desi ništa nepredviđeno - na putu Zrenjanin Perlez bilo je najmanje tri „merna mesta“ i nekoliko patrola.
Thursday, May 31, 2007
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment